Egyesületünk – megalakulása (Magyar Kinotechnikai Társaság, 1933) után 15 évvel – beolvadt a Magyar Híradástechnikai, Optikai és Finommechanikai Tudományos Egyesületbe, ekkor került jogelődünk nevébe először az „optika” szó. Nemzetközi mércével mérve is ekkor már jelentős hírnévre tett szert a klasszikus optika területén elért eredmények alapján a magyar tudomány. Később a lézerek felfedezése utáni időszak nagy lendületet adott tagjainknak ezen új, izgalmas tudományág művelésére.
A lézerek által meghatározott alkalmazástechnika, koherens optika és a vékonyrétegek világa jelentette a fő kutatási profilt tagjainknak. Meghatározó tudományos területeink átfogják a klasszikus és modern optika szinte minden területét. Tudományos és műszaki tevékenységünk a háttérintézményekre épült – így szoros együttműködés épült ki a magyarországi és külföldi kutatóintézetekkel és iparvállalatokkal (pl. a Lasram Engineering Kft-vel, a Technoorg-Linda Kft-vel, az Envi-Tech Kft-vel, az Optilab Kft-vel, a Bremotech Kft-vel és másokkal), akikkel közösen hasznosítottuk a kutatási és fejlesztési eredményeinket.
Az utóbbi évtizedek alatt kapcsolatot építettünk ki külföldi egyesületekkel (ICO, EPS, EOC, SPIE, OSA, EOS), amelyekkel közösen számos nemzetközi konferenciát szerveztünk nemcsak Magyarországon, de külföldön is.
Az Optikai Szakosztály közösen szervez tudományos és ismeretterjesztő rendezvényeket a Magyar Tudományos Akadémia Lézerfizikai Bizottságával, a Magyar Aeroszol Társasággal, az Eötvös Loránd Fizikai Társulattal, a Wigner Fizikai Kutatóközponttal, az Energiatudományi Kutatóközponttal, a Budapesti Műszaki Egyetemmel, a Szegedi Egyetemmel és másokkal.
Fontos feladatunknak tekintjük az ismeretterjesztést és az optikai tudomány és alkalmazás népszerűsítését, a fiatalok bevonását az egyesület munkájába és a szaktudás átadását a következő generáció kutatóinak és oktatóinak.